تصویر

آینده شغل حسابداری

در گروه شغل ها و گرایش هایی که با عنوان حسابداری شناخته می شوند دو شاخه اصلی حسابداری و حسابرسی وجود دارد. حسابداران در شرکت ها بصورت تمام وقت یا پاره وقت و یا بعضا در منزل فعالیت می کنند و حسابرسان برای فعالیت خود به شرکت ها مراجعه و معمولا در بازه های زمانی در چندین شرکت مشغول به فعالیت هستند . استخدام حسابدار در شرکت ها معمولا در این شاخه ها انجام می شود .

زمینه فعالیت حسابدار

ایجاد و بررسی سابقه های مالی از وظایف اصلی یک حسابدار است . وجود سابقه دقیق و صحیح ، پرداخت به موقع و درست مالیات و همچنین تهیه برنامه برای برطرف کردن مشکلات مالی و توسعه شرکت یا مسیرهای بهتری برای افزایش سود از فعالیت های کوتاه مدت یا بلندمدت حسابداران است .

اگر بخواهیم فعالیت های حسابدار را نام ببریم شامل موارد زیر است :

بررسی و صحت سنجی اظهارات مالی

تطبیق اسناد مالی با قوانین مالیاتی و استانداردهای حسابداری

تعیین صورتحساب، بدهی مالیاتی و پرداخت به موقع مالیات

بروزرسانی حساب ها

مستندسازی و نگهداری سابقه های مالی

توسعه فرآیندهای مالی برای افزایش سود

ارائه پیشنهادهای مفید بر پایه گزارشات مالی به مدیریت

پیدا کردن راه کاهش هزینه

حسابرسی

انواع شغل حسابداری

انواع شرکت ها، سازمانهای دولتی و خصوصی، اصناف و حتی افراد حقیقی با حسابدار عمومی موضوعات خود را پیش می برند. حسابدار عمومی فعالیت های گسترده ای در زمینه هایی که نام برده شد در این شرکت ها انجام می دهند .

آنها دیتای مالی را ثبت کرده و سپس تجزیه و تحلیل م یکندد و برای استفاده مدیریت در اختیار ایشان می گذارند . برای استخدام حسابدار در این سطح مدرک لیسانس حسابداری کافی است .

حسابداری مدیریت ، حسابداری هزینه نیز از فعالیت هایی است که در شرکت های مختلف انجام می شود .

حسابدار دولتی نیز سابقه مالی بخش دولتی را مورد کاری خود قرار می دهد و می تواند در حسابرسی برای افراد یا شرکت های خصوصی که با بخش های مختلف دولت سر و کار دارند به صورت مشاوره حسابداری و حسابرسی و یا مشاوره مالیاتی کمک نماید . برای این فعالیت و استخدام حسابدار دولتی نیز مدرک کارشناسی کافی است .

کار و بررسی مدیریت ریسک در شرکت ها نیز از فعالیت حسابرسان داخلی است آنها مسیرهایی برای توسعه روندهای کاری و مالی و همچنین شناسایی مسیرهای متقلبانه دارند .

توسعه مسیرهای شغلی در مواردی که در بالا گفته شد به صورت طبیعی پس از به دست آوردن تجربه و طی کردن سالهای بیشتر در حسابداری عمومی اتفاق می افتد . و می تواند باعث رسیدن به مرتبه های بالاتر مدیریتی در شغل خود شود . آنها می توانند با عناوینی چون حسابدار ارشد ، ناظر ، مدیر حسابداری یا مدیر مالی به فعالیت خود ادامه دهند و یا می توانند با تاسیس شرکت های حسابداری خود و استخدام حسابدار به ارائه خدمت به حوزه های مختلف کسب و کار بپردازند.

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *