تصویر

سوالاتی که برای مصاحبه استخدام حسابدار پرسیده می شود؟

امروزه استخدام در شرکت به یکی از دشوارترین فعالیت ها برای هر دو طرف کارفرما و کارجو تبدیل شده است. همچنان که کارفرما به دنبال جذب بهترین نیروهاست ، علاقمند است از هزینه ای که می کند بهترین بهره وری را داشته باشد؛ و در کنار آن کارجو به دنبال جذب در شرکت هایی است که علاوه بر ایجاد درآمد بتواند مسیر رشد و توسعه در آینده را نیز برای او ایجاد نماید .

موضوعی که در این مطلب سعی می کنیم به آن بپردازیم مفاهیمی است که کارجوی رشته حسابداری باید برای استخدام بداند . مصاحبه استخدام حسابدار یقینا علاوه بر بررسی شخصیت و روحیات عمومی و تناسب آن با فضای کار شرکت ، شامل بخش های تخصصی تر نیز شده که اینجا سعی می‌کنیم بیشتر به آن بپردازیم.

اولین نکته ای که بایستی حسابدار در جلسه مصاحبه استخدام بداند موضوعات داغ رشته خود است . در واقع بایستی فضای مصاحبه را از پیش تصور کند ، برای این کار باید ابتدا از طریق جستجو در اینترنت یا فضای مجازی با کار آن شرکت کاملا آشنا شود و همچنین نقاط قوت و ضعف فعالیت آن را بشناسد . این اطلاعات حتی می تواند شامل مواردی که به حسابداری مربوط نیست نیز بشود تا در جلسه مصاحبه با ربط دادن موضوعات و استدلال به موقع و گزیده ، تسلط خود بر کار و موضوعات شرکت را نشان دهد . همچنین با پیش بینی موضوعات تخصصی حسابداری مربوط به آن شرکت اطلاعات خود را افزایش داده یا حتی با افراد با تجربه در زمینه حسابداری در شرکت های مشابه برای درک بهتر موضوعات گفتگو نماید. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام نیز می تواند به خوبی در این مورد به شما کمک کند .

این را هم بدانید علاوه بر سوالاتی از حوزه دانش شما در حسابداری ، سوالات جدی از اطلاعات شما در زمینه مالیات و بیمه تامین اجتماعی نیز پرسیده می شود . خصوصا آگاهی از آخرین تغییرات قانونی در زمینه مالیات های مستقیم و ارزش افزوده و همچنین بیمه تامین اجتماعی بسیار حائز اهمیت است .

همچنین آشنایی با نرم افزار های حسابداری و مالی از تاثیرگذارترین نکات در استخدام حسابدار برای هر مجموعه است . می دانیم که ممکن است شرکت ها از نرم افزارهای مختلف استفاده کنند اما پیشنهاد این است که یک نرم افزار حسابداری ساده و پر کاربرد را فرا بگیرید که امروزه نرم افزار حسابداری هلو پیشنهاد می شود؛ البته نرم افزار هلو بخاطر سادگی آن و قیمت ارزان، فراوانی بالاتری نسبت به نرم افزارهای حسابداری دیگر دارد ولی اگر بخواهید در شرکت های بهتر و به قول معروف درست و حسابی‌تری استخدام شوید حتما نرم افزار سپیدار همکاران سیستم را یاد بگیرید چون هم نرم افزار حسابداری پرکاربردی است و هم شرکت هایی که به کیفیت کار خود بها می دهند از آن استفاده می کنند که همین عامل می تواند به شما نشان دهد چقدر می توان روی آینده آن شرکت حساب کرد . یادگیری سایر نرم افزار ها نیز مفید است ولی بدانید آشنا بودن به نرم افزار حسابداری استاندارد و خوب می تواند تا حدود زیادی کار شما را در کار با سایر نرم افزار ها تسهیل می کند .

مورد دیگری نیز که باید نسبت به آن آمادگی داشته باشید پاسخ به سوالات با موضوعات متنوع و بصورت پیاپی است در واقع ممکن است مصاحبه استخدام شما بگونه ای پیش رود در 15 دقیقه از 6-7 حوزه مختلف سوال شود که با هم مرتبط هم نباشد پس شما باید با آمادگی ذهنی کافی و بدون خستگی و حتی با تمرینات قبلی در جلسه مصاحبه حاضر شوید.

در ادامه برای آشنایی شما چند سوال که ممکن است در مصاحبه استخدام حسابدار پرسیده شود آورده شده است :

بیمه فردی که در چند شرکت مشغول به کار است چطور محاسبه می شود؟

نحوه ثبت در دفتر وام دریافتی از بانک ؟

حسابهایی که برای ثبت سفارش و گشایش اعتبار درگیر هستند کدام است ؟

اظهارنامه را چگونه و به چه صورت ارسال می کنیم ؟

و …

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *